‪...‬טוען
 

עמותת מרחבים - כללי 

משגב תאריך : 2003-12-17 | כתב : טל דינלטון

546546
עמותת מרחבים היא מקומם של בני הגיל השלישי ליצור, לפעול, ולהתפתח. החיבור הקהילתי שקיים במשגב רק מחזק את הקשר הקיים בין הקשישים, ושפע הפעילויות והיוזמות המתקיימות בעמותה משקפים את אופיה הייחודי וחשיבותה בנוף של משגב.


עמותת מרחבים הינה העמותה לתושבים הוותיקים של המועצה האזורית משגב. מרחבים הוקמה בדצמבר 2003, אך בפועל הפכה לעמותה עצמאית ב-2005. כבר מאז, מטרת העמותה הייתה ועדיין לקדם, לפתח ולספק מגוון נרחב של שירותים ופעילויות לתושבים הוותיקים, מתוך מטרה לאפשר להם המשך חיים פעילים בגיל המבוגר, במסגרת המועצה האזורית משגב וביישוביה. הגיל השלישי מהווה נדבך חשוב בקהילה, והיא תורמת ונתרמת בהיבטים שונים גם ביישוב הבודד וגם בקהילה האזורית כולה.

במשגב מתגוררים כיום כ-2,500 תושבים מעל גיל 60, מתוכם כ-1,300 מעל גיל 65, והמספרים רק גדלים כל שנה. המספם לוותיקי משגב. במסגרת פעילות העמותה, היא מפעילה מועדונים לגיל השלישי ביישובי וכפרי המועצה, יוזמת פעילויות פנאי לוותיקי המועצה, ביניהם קורסים, סדנאות מתחלפות, חוגים וטיולים, התעמלות מונחית, שירותים ותמיכה לגיל השלישי, ביניהם פיתוח תשתיות מתאימות, וייזום תכניות התנדבות ותמיכה. פעילות מרכזית במועדוני מרחבים הינה חברותא – הפרת הבדידות, בה מתפתח שיח מונחה אשר נותן במה להתבטאות של כלל המשתתפים ומפתח ומשמר קשרים בין וותיקי המועצה. בגלל אופייה הקהילתי של משגב, היקף הפעילות המוצעת לוותיקים מורגש ומשמעותי יותר מאשר במקומות אחרים, והינו חלק בלתי נפרד מהקהילה.

לפני כעשר שנים החלה עמותת מרחבים לפעול גם בכפרים הבדואיים במועצה, והפעילות גדלה כל שנה. הפעילות מתרחשת מספר פעמים בשבוע במתנ"סים בכפרים השונים, כאשר פעילות משותפת של הכפרים מתקיימת באירועים מיוחדים, כגון בחגים או בסדנאות משותפות, ובאופן תקופתי באירוח הדדי בין כפרים. מעבר לפעילות הרגילה, ישנו דגש גם על חיבור בין הוותיקים הבדואיים והיהודיים במועצה, אשר כולל אירוח במועדונים, טיולים וחוגים משותפים ופעילויות משותפות מיוחדות. אחת מהן, למשל, הינה תצוגת תמונות מהקמת היישובים והכפרים, בה הוותיקים משתפים ומספרים על זיכרונותיהם.

אתר עמותת מרחבים: http://www.merchavim-misgav.org.il

 
וותיקים גמלאים משגב "גיל שלישי" בדואים