‪...‬טוען
 

יער הקופים - מקומות 

יודפת תאריך : 1990-06-01 | כתב : ברנארד ספז

Stone Tool Use By A Capuchin Monkey
יער הקופים הינו יער אלונים טבעי בסמוך ליישוב יודפת המהווה בית גידול אקולוגי לחיות רבות, ביניהם אוכלוסיית קופי סנאי שעל שמם נקרא היער. יער הקופים הינו אתר חינוכי ותיירותי בעל שם ארצי ובין-לאומי, המקדם אינטראקציה בין החיות למבקרים המבוססת על יחסי כבוד ואהבה.

היסטוריה

יער הקופים הוקם במקור כפינת חי לילדי יודפת בשנות ה-70. כמה שנים לאחר מכן הגיעו ליער פרטים של קופי סנאי מבית גידול בבלגיה, שעיצבו את אופי המקום. בשנת 1990 הפך יער הקופים למקלט לבעלי חיים, ומהווה מאז אתר חינוכי ותיירותי. כיום מכיל היער סוגי חיות רבים ומגוונים, ביניהם מיני קופים ולמורים, סוסים, כבשים, תוכים, יענים, איילים, בזים ועוד.

חשיבות אקולוגית וחשיבות בקהילה

יער הקופים משמש כצוהר חינוכי לעולם החי והצומח לגנים ולתלמידי בתי הספר האזוריים, שם הם מתנסים בעבודה לצד החיות ולמדים עליהן ועל שמירת הטבע. ליער מגיעות קבוצות רבות הנעזרות ומחוזקות מהקשר עם החיות, ביניהם צעירים על הרצף האוטיסטי ונפגעי טראומה. לצד זאת, מתקיימות פעילויות של תקשורת מקרבת עם סוסים וסוסי פוני, ובעתיד יתרחב גם לאוכלוסיות הקופים. היער משמש גם למקום מפגש ליהודים וערבים, העובדים זה לצד זה כאשר המכנה המשותף ביניהם הוא אהבת הטבע והחיות ביער.מלבד הטיפול בחיות, יער הקופים שם דגש גם על שימור אקולוגי של השטח. רוב המבנים ביער בנויים מחומרים ממוחזרים, אשר נוצלו מחדש מפינות המחזור ביודפת. מקורות המים מטוהרים באופן טבעי על ידי גידול צמחים מיוחדים לשם כך. לבסוף, יער האלונים הטבעי הגדל בשטח מוגן ומטופח. יער הקופים זוכה להערכה רבה מצד מדינות רבות בעולם, הרואים בו מודל לקשר חיובי ותורם בין החיות למבקרים, לצד חינוך לשימור אקולוגי וטיפוח סביבתי.

כללי התנהגות ביער ויצירת קשר

יער הקופים מותר להאכיל את החיות, אולם אך ורק במזון בריא וטרי. אסור להיכנס ליער עם חטיפים וממתקים, ומותר להאכיל כל חיה בסוג המזון המיועד לה (שאותו ניתן לברר באתר ובמקום). יש להישאר בגבולות השבילים ולא לעבור את הגדרות, ואין לגעת או ללטף את החיות בכוח - יש לתת לחיות את המרחב ואת הזכות להתקרב אם ירצו בכך. יש להקפיד על השקט ולא לרוץ בשטח היער. יש להימנע מעישון ביער ומהדלקת אש. הכניסה עם כלבים אסורה. מומלץ להגיע עם נעלי הליכה נוחות.לקופי הסנאי ביער טריטוריה משלהם ויש לנהוג כלפיהם בכבוד ורגישות. אין ללטף את הקופים או לגעת בהם – הם ייגשו מרצונם החופשי בלבד. יש להאכיל אותם רק בזחלים מיוחדים הנקנים במקום. לא ניתן להיכנס לחלקה עם מחלות חום על מנת למנוע הידבקות של הקופים.

קישורים

למידע נוסף: http://www.kofim.co.il

לתיאום קבוצות: monkeyforest.y ב gmail.com
משגב יודפת גן חיות