‪...‬טוען
 

 שגיאה

  • Malformed search query

שכניה

שכניה הוא יישוב קהילתי בגליל התחתון, בתחומי המועצה האזורית משגב. שכניה נוסדה בשנת 1978, במחנה זמני באתר שגב (המחנה הוקם ע"י המחלקה להתיישבות של הסוכנות היהודית) ועלה לקרקע בשנת 1980 לישוב שניבנה ע"י המנהל לבניה כפרית במשרד השיכון. שכניה משתייך לתנועת האיחוד החקלאי (כמו גם שכניו: קורנית ומנוף). מקור השם שכניה הוא על שם משמר הכוהנים ״שכניהו״ שישב בתקופת המשנה בסמוך, במקום שבו שוכן כיום הכפר הערבי-מוסלמי כאבול.

הישוב התחיל את דרכו, כמו כל יישובי משגב היהודיים, מאוגד כאגודה חקלאית שיתופית להתיישבות ופעל ככפר שיתופי שחבריו התפרנסו על חקלאות מקומית ותעשיה קלה ובהמשך הפך ליישוב קהילתי. נכון לשנת 2016, לפי נתוני הלמ״ס מתגוררים בשכניה 776 נפשות וכ-195 משפחות.

הישוב נמצא על הר שכניה , 445 מטר מעל פני הים, המשקיף על מפרץ חיפה, הים התיכון, יישובי משגב וכרמיאל. שכניה נמצא במרחק 10 דקות נסיעה ממרכז משגב, 15 דקות מכרמיאל, 25 דקות מהקריות וכ-40 דקות מחיפה.

בהר שכניה, עליו שוכן הישוב, יש שמורת טבע שגודלה 3,360 דונם המכוסה בחורש ים תיכוני ובו מערה קרסטית, מערת שכניה, המהווה משכן לעטלפים נדירים. ההר הוכרז כשמורת טבע בעקבות הימצאותו של הצמח הנדיר ״רצועית הגליל״ ממשפחת הסחלביים במקום.

על הר שכניה שוכנים יחד עם הישוב שכניה שני ישובים נוספים: קורנית ומנוף, וביניהם מחברת טיילת באורך של כ-800 מטרים, טיילת הר שכניה, הכוללת תצפית לעבר מפרץ חיפה. בין היישובים שכניה וקורנית שוכן בית הספר היסודי ״הר שכניה״ המשמש בית ספר ליישובי ההר וכן יישובים נוספים במשגב.

מקורות:

מידע על שמורת הר שכניה

אתר הישוב הר שכניה


הוסף ערך