‪...‬טוען
 

94

סטטוס
פתוח
מס׳ד
94
קטגורי
אנשים
כותרת
שמעון רביד ז"ל
תקציר
תמונה
 
תאריך לידה
תאריך פטירה (אם האיש אינו בחיים)
ישוב
משגב
תוכן

"המחנה הזמני" שהוקם והתפתח, שימש, לאחר עזיבת גרעין יעד לישוב הקבע שלו  ב- 1979, גם את חברי גרעין "עצמון" - מקימי עצמון, גם את חברי גרעין "תקווה"- מקימי מורשת ולבסוף גם את חברי גרעין "יחד" – מקימי קיבוץ יחד.

תוכנית הכפ"תים, מפרי מוחו של פרופ' רענן וייץ ז"ל, הייתה זקוקה לאנשי ביצוע מיוחדים מאד! התוכנית הטילה על ארגון גדול ומורכב, המחלקה להתיישבות, לשנות תפיסת עולמה -  שהתיישבות הינה חקלאית – ולהתמודד עם תפיסה חדשה ש"אמצעי הייצור" יכולים להיות גם ניירות, עפרונות, מכונות, כלי שירטוט, מחשבים וכיו"ב וזאת בניגוד למצב הקיים שכאשר מתכננים ישוב חדש, ברור שהמשק שלו מושתת על קווי טיפטוף, חממות, טרקטורים, מחרשות וכיו"ב.

קשה להבין את גודל השינוי שניכפה על מחלקת ההתיישבות. בזכות שמעון ומתי מעט נוספים שהבינו את משמעות הקמת ההתיישבות הכפרית החדשה, זכינו אנו, המתיישבים, לממש את החלום שחלמנו.
גם בין שרי הממשלה היו מקטרגים: עלות הקמת הישובים הכפריים החדשים  עמדה, לדעתם, מול חיזוק עיירות הפיתוח. לא אחד ולא שניים משרי הממשלה, סברו שההשקעה בישובים הכפריים אינה משמשת בצורה מייטבית את המטרה : איכלוס הגליל ביהודים.  שמעון ניצב מול עמדה זו והבהיר שאיכלוס בהתיישבות כפרית,  חשוב לא פחות מתוספת אוכלוסייה עירונית.  שמעון, דאג לצייר את התמונה של הדדיות בין גושי ההתיישבות לבין עיירות הפיתוח שבסביבתן. (מעלות, שלומי, כרמיאל, מגדל העמק, נצרת...) ואת החשיבות העצומה של פריסה מרחבית.


לצד המומחיות המקצועית, פעם בשמעון לב אוהב אדם ואדמה.  ניסיונות ל"חקלאות גגות" (חממות, בתי רשת, גידולים על מצע מנותק וכו') זכו לאוזן קשבת ותמיכה מקצועית וכלכלית של המערכת בראשה עמד. ומדי פעם, כדרך הניסיונות, היו פרויקטים שכשלו. גם אז התגלה שמעון בתפיסת העולם הייחודית שלו: אם לא מנסים – לא יודעים... לא שמעתי מילה קשה ממנו על כישלונות שחוויתי, אלא  תמיד ניתוח אמיתי וישיר וביקורת בונה.
לפני כשנה, חגג שמעון את יובל השמונים שלו. בני משפחתו הקרובים בחרו לתת לו מתנה מיוחדת: סיור בפרויקט אהבתו: משגב. המועצה שלנו הגישה לו שי מיוחד: "פאזל" של מפת משגב. ביטוי לשתי אהבות שלו: הרכבת פאזלים ואהבת משגב. במהלך הסיור שמעון סיפר, בעיניים נוצצות, לילדיו ולילדי ילדיו את סיפורנו: סיפור ההתיישבות של משגב.  
אין ספק שמבחינת ההתיישבות ב"גוש שגב" ו מבחינת הנחת התשתית לכל יישובי משגב, היה שמעון רביד: "האיש הנכון, במקום הנכון, בזמן הנכון".
אהבתי מאד את שמעון.
יהי זיכרו ברוך
אריק רז

להציג על ציר הזמן
לא
תגיות
אדריכל    גוש שגב    תוכנית גוש שגב   
כתב
ברנארד ספז
מיקום
מקורות